A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Matematika Intézetének közleménye pályaválasztóknak

MATEMATIKUS KÉPZÉS A BME-N

A világ rangos műszaki egyetemeihez hasonlóan a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Természettudományi Karán is magas színvonalú matematikus képzés folyik. A képzést a Kar Matematika Intézete gondozza.

Olyan szakembereket képzünk, akik érzékenyek a gyakorlati problémák iránt és képesek alkotó módon felhasználni ismereteiket; akik amellett, hogy a matematika elvont területein otthonosan mozognak, kommunikálni és együttműködni tudnak a matematikán kívüli szakemberekkel is. Az egyesült Európához tartozó, fejlődő magyar gazdaságnak is nagy szüksége van ilyen szakemberekre. Matematikus képzésünk szervesen illeszkedik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen folyó alkalmazás-orientált tudományos képzés széles spektrumába.

A BME matematikus szakát elsősorban azoknak a végzős gimnazistáknak ajánljuk, akik amellett, hogy szeretik és tudják a matematikát, indíttatást éreznek magukban a matematika alkalmazásai iránt is. Nálunk nincs éles határvonal “tiszta” és “alkalmazott” matematika között. Nálunk a matematika egyszerre szép, érdekes és hasznos. A matematikai modellalkotás és elemzés egyre inkább szerves részét képezi a műszaki, gazdasági és természettudományos tevékenység kreatív ágainak. E tevékenység jól képzett, invenciózus, mozgékony elméjű fiatal matematikusokat igényel. Az ilyen szakemberek iránti társadalmi igény látványosan növekszik.

HA E KIHÍVÁSOKBAN LÁTSZ FANTÁZIÁT, JELENTKEZZ A BME MATEMATIKUS SZAKÁRA!

A szak felvételi rendszere megegyezik a természettudományi szakokéval; részletes leírása megtalálható a hivatalos Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban. Felvételi ponthatárunk 1999 óta folyamatosan a legmagasabb volt az ország matematikus szakjai között. 2008-ban a felvételi pontok eloszlása a következő volt nálunk: 365 pont alatt: 0 fő, 366-400 pont: 13 fő, 401-425 pont: 10 fő, 426-450 pont: 18 fő, 451-480 pont: 12 fő.

A szak képzési rendje: A szak – alkalmazkodva az új európai képzési rendhez – hatféléves alapképzéssel indul. A követelményeket sikeresen teljesítő hallgatók tanulmányaik befejeztével oklevelet kapnak, amelybenszakképzettségük megnevezése matematikus (BSc) lesz. Az első három félévben a matematika alapismereteinek elsajátítása folyik. Ezt követően hallgatóink két szakirány közül választhatnak. Az "A" elméleti szakirányt azon hallgatóinknak ajánljuk, akik szeretnék a matematika egyes ágait mélyebben megérteni és azt tervezik, hogy tanulmányaikat folytatják majd az erre épülő mesterszakon. A "B" alkalmazott szakirányt azon hallgatóinknak ajánljuk, akik az elméleti kutatómunkával szemben inkább a gyakorlati hasznosításhoz éreznek nagyobb kedvet. Számukra olyan kurzusokat dolgoztunk ki, amelyek segítenek a matematika információtechnológiai, gazdasági, műszaki, stb. alkalmazásaiban eligazodni. Természetesen e szakirányt választó hallgatóknak is van lehetőségük tanulmányaikat mesterszakon folytatni. A matematika alapszak főbb tanulmányterületei: algebra, analízis, geometria, informatika, numerikus módszerek, valószínűségszámítás és statisztika, fizika, gazdasági és humán ismeretek, szakirány tárgyak.

Kollégiumi elhelyezkedés:Vidéki diákjaink döntő többsége részére a BME kollégiumaiban elhelyezés biztosítható.

Mesterszintű MSc) és posztgraduális (PhD) matematikus képzés a BME-n: A matematikus alapképzést (BSc) sikeresen elvégző hallgatóink közül azok, akiknek magasabb szintű kreatív/kutatói ambíciói vannak, természetesen részt vehetnek az egyetemünkön folyó mester szintű (MSc), majd doktorandusz (PhD) képzésben is, melyeket szintén a BME Matematika Intézete gondoz.

Bővebb információ szerezhető a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Kar Dékáni Hivatalában a 463 1919 budapesti telefonszámon, illetve intézetünk internetes honlapján: http://www.math.bme.hu/

Szeretettel várjuk kedves leendő diákjainkat.
BME TTK Matematika Intézet